Godzina dla Ziemi WWF 2025
Zachęcamy wszystkich Państwa do wzięcia udziału w akcji Godzina dla Ziemi WWF – globalnej inicjatywy społecznej na rzecz ochrony środowiska.
22 marca o 20:30 na całym świecie w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów. Rzeszów – wzorem lat ubiegłych – także i w tym roku dołączył do akcji.
W ramach akcji zachęcamy do wyłączenia świateł w dniu 22 marca 2025 r. (sobota) na jedną symboliczną godzinę (od 20.30 do 21.30).
Tegoroczna edycja „Godziny dla Ziemi WWF” jest poświęcona ochronie różnorodności biologicznej.
Przyroda jest w coraz większym stopniu zagospodarowywana i eksploatowana, żeby nadążyć za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na żywność, wodę, energię, drewno, włókna i inne materiały. Postępujące w szybkim tempie zmiany prowadzą do trwałych szkód w środowisku, z którym nieodzownie związane jest życie każdego z nas.
Zgodnie z Raportem „Living Planet Report 2024” przygotowanym przez WWF, degradacja przyrody i utrata różnorodności biologicznej widoczna jest we wszystkich jej aspektach, w tym w różnorodności genetycznej, gatunkowej czy ekosystemowej. Dane wskazują, że pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety, a działania naprawcze powinny zostać podjęte natychmiast, w celu uniknięcia zgubnych i nieodwracalnych konsekwencji. Zwłaszcza
w miastach, gdzie gwałtowna urbanizacja wchłania w tkankę miejską znajdujące się w jego zasięgu obszary naturalne, jako jedno z fundamentalnych zadań należy uznać ochronę bioróżnorodności poprzez zharmonizowanie rozwoju obszarów miejskich z otaczającym środowiskiem przyrodniczym. Działania władz oraz rozmaitych instytucji muszą być spójne, ukierunkowane na zainteresowanie miastem jako układem ekologicznym z zastosowaniem
rozwiązań opartych na rzetelnej wiedzy przyrodniczej o środowisku zintegrowanej z zaplanowanymi zamierzeniami planistycznymi.
W związku z tematem przewodnim tegorocznej akcji na stronie internetowej Fundacji WWF można podpisać specjalną petycję [kliknij] do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, apelując o wsparcie dla przyrody, które da nam konkretne korzyści społeczno-ekonomiczne:
- ochrona ludzi przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak powodzie, susze czy upały – dzięki zdrowym i zróżnicowanym ekosystemom;
- bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno fizyczne jak i psychiczne;
- zdrowe i odporne rolnictwo dostarczające nam żyzne gleby, czystą wodę do picia i pełnowartościową żywność;
- zrównoważone miejsca pracy w regionach, których środowisko zostało zdegradowane i rozwój ekoturystyki, trzeciego największego sektora gospodarki w UE.
Oficjalna strona akcji: https://www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi