Informacja ws. zakażeń bakterią Legionella pneumophila
Przedstawiamy Państwu kilka informacji uzyskanych od Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie odnośnie zakażeń bakterią Legionella pneumophila.
Bakteria ta występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba.
Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Podczas oddychania kropelki aerozolu dostają się do naszych dróg oddechowych i osadzają na błonach śluzowych nosa lub płucach, może wywołać chorobę zwaną legionellozą.
Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą, nie przenosi się z człowieka na człowieka, ani nie przenosi się drogą pokarmową tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz ze spożytą wodą. Choroba najczęściej występuje pod dwoma postaciami: chorobą legionistów oraz gorączką Pontiac. Choroba legionistów wyróżnia się cięższym przebiegiem zachorowania. Zazwyczaj towarzyszą jej trudności w oddychaniu lub zapalenie płuc. Gorączka Pontiac objawami przypomina grypę. Objawy chorobowe występują nagle, zaczynając się od złego samopoczucia, gorączki i bólów mięśniowych, może towarzyszyć im biegunka, trudności w oddychaniu, suchy kaszel i dreszcze. Przy ostrym przebiegu może dochodzić nawet do zaburzeń świadomości. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych. Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia antybiotykami.
Zachęcamy do śledzenia na bieżąco informacji zamieszczanych na stronach internetowych:
- Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie [kliknij tu]
- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie [kliknij tu]